Melike Durmaz: Öğretim Görevlisi

Melike DurmazKariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

2003 yılında Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümünde lisans eğitimine başladım ve 2007 yılında mezun oldum. 2014 yılında yine felsefe alanında doktora eğitimimi tamamladım. Bu yıldan itibaren akademik kariyerime başlamış oldum.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Lise yıllarında tüm kozmosa ilişkin duyduğum büyük tepki – ki bu durum ergenlik dönemi olarak tanımlanmaktadır – ve yaşadığım kimi sosyal uyumsuzluklar ve zorluklar nedeniyle vaktimin çocuğunu okuyarak geçiriyordum. Babamın kütüphanesindeki felsefe kitaplarını okumaya başlamamla birlikte o dönemde anlamlandıramadığım, adını koyamadığım tüm bu uyumsuzluklar benim için açık olmaya başladı. Felsefe bir dünya tasarımlamama ve varolanı yorumlamama çok büyük katkıda bulundu. Bu nedenle, tamamen kişisel nedenlerden ötürü, üniversitede felsefe alanında eğitim almaya karar verdim. Lisans eğitimim sırasında ise bu alanda daha da derinleşmeye ilişkin bir arzu duydum ve akademik olarak bu alanda çalışmalarımı sürdürmeye karar verdim. Özetle; lise yıllarındaki bir keşif diyebiliriz.

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

İlk işim olarak tanımlayabileceğim şey akademik bir dergide yayımlanan ilk makalem olacaktır. İlk makalem yayımlandığında 29 yaşındaydım.

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

Üzerimde etki yaratan birçok kitap sözkonusu. Ve her biri farklı farklı nedenlerden ötürü etkiledi beni. Kimileri sahip olduğu felsefi açıklık ve tutarlılık kimi ise edebi yaratıcılığı nedeniyle.

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Okuduğum şeye göre değişiyor. Eğer bir felsefe metniyle uğraşıyorsam sabahın erken saatlerini tercih ediyorum. Elimdeki edebi bir metin ise günün her saati uygun olabiliyor ama bu türden okumalarım genelde uyku öncesinde oluyor.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Sabahın ilk saatleri! Dikkati çabuk dağılan biri olarak sabahın ilk saatlerindeki tenhalık ve “tüm dünya uyuyor” hissi yoğunlaşmama çok yardımcı oluyor.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

Böyle zamanlarda en büyük ilham kaynağım sanat (özellikle müzik), felsefe ve uyku. Sanat ve felsefe insan türünün çok değerli bulduğum etkinliklerinden iki tanesi. İnsan türüne ilişkin zayıflayan umudumu yeniden inşa etmede, duygulanımları anlamada ve onlarla baş etmede oldukça yardımcı oluyorlar. İşlerin yolunda gitmediği durumlarda en büyük motivasyonum ise çalışmak oluyor. Özellikle ders verdiğim zamanlarda zihnimin ve düşüncelerimin toparlanıp yenilendiğini deneyimliyorum. Ders vermek büyük bir konsantrasyon ve enerji gerektirdiğinden düşüncelerimi başka bir yere yoğunlaştırmamı sağlıyor. Müzik dinlemek, bu konuda araştırmak ve yeni sesler keşfetmek de bu gibi dönemlerde ilaç görevi gören bir diğer şey. Uyku ise son ve etkili bir çare.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

Son yıllardaki politik dönüşümün en çok etkilediği yerlerden bir tanesi akademiler. Bu politik dönüşüm akademiyi de ele geçirip dönüştürdü ve buna bağlı olarak en fazla özgür olması gereken kurumlardan biri olan akademilerin özgürlüklerinin kısıtlanması, ifade özgürlüğünün ihlal edilmesi, akademisyenin elinden neredeyse her şeyin alınması, birçok meslektaşımızın haksız yere işinden olması, akademinin ve akademisyenliğin değersizleştirilmesi gibi sonuçlarla başbaşa kaldık. Kariyerimde en büyük baskıyı hissettiğim bu devam etmekte olan dönem üretkinliğimi oldukça etkiledi. Benim gibi birçok meslektaşımın hissettiği kapana sıkışmışlık boşluk ve endişe hisleri içinde üretmek oldukça zorlaştı, dahası anlamsızlaştı benim için.

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Her zorluk kendi yöntemini gerektiriyor. Dolayısıyla genel bir yöntemim yok ama her zorlu işte ilk olarak ne ile uğraştığımı iyice belirlemeye, soru konusu nesneyi tanımlamaya ve durumu analiz etmeye çalışırım. Bunun da doğru soruları belirlemek ve sormak ile olanaklı olduğunu düşünüyorum.

 

Bir müzik grubunda olsaydınız grubunuzun adı ne olurdu?

Kyklophoria. Antik Yunanca “dairesel devinim” anlamına geliyor sözcük ve gökcisimlerinin devinimini tanımlarken kullanılıyor.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

İyi bir müzik eşliğinde içeceğim iyi bir kahve…

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Bu gibi genellemelere katılmıyorum. Bu türden deneyimler kişiden kişiye göre ya da yapılan işe göre değişiklik gösterebilir. Sözgelimi bir felsefe metniyle uğraşırken, yani okuma yaparken, kesinlikle müzik dinleyemiyorum, sessizliğe ihtiyaç duyuyorum. Fakat yazarken kimi müzikler, okurken olduğunun tam aksine, yoğunlaşmamı sağlıyor. Doktora tezimin yazım aşaması boyunca Pat Metheny’nin Watercolors albümü sürekli olarak kulağımda çalıyordu. Öyle ki başka türlü yoğunlaşamıyordum yazarken.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Her sürecin kendine ilişkin heyecanları ve keyifleri sözkonusu. Ben genel olarak “en”leri olmayan biriyim. O nedenle bu gibi sorulara yanıt vermek benim için zor. Bir işin her sürecinden heyecan duyabilirim.

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Kariyerim açısından baktığımda ders verme deneyimi üretkenliğime en çok katkıda bulunan, bir metni kavramamı, doğru soruları sormamı sağlayan deneyim. Ders vermeyi bu nedenle çok seviyorum. Saatlerce içinden çıkamadığınız bir soruyu derste aktarırken bir anda kavrayabiliyorsunuz ya da karşı taraftan gelen bir soru ile belirli bir konuda yepyeni bir yöne doğru ilerleme şansı yakalıyorsunuz. Bir de yıllar önce çocuklarla çalışma fırsatı yakalamıştım ve ilkokul ve anaokulu seviyesindeki çocuklarla felsefe çalışmaları yapmıştık. Çocuklarla vakit geçirmek kadar yaratıcılığınızı zorlayan şey az. Öte yandan et yemeyi bıraktığımdan beri temel yaşam etkinlikleriyle ilişkim bütünüyle değişti; insan yaşamında çok gerekli ve çok değerli olarak belirlenen şeylerin benim için anlam yitimine uğraması kendi yaşamımı ve genel olarak insan yaşamını başka şekilde tasarlamama yol açtı. Farklı bir realiteyi görmemi sağlaması açısından bu deneyim üretkenliğime büyük katkı sağlayan  önemli deneyimlerden biri ve bu katkısı hala devam etmekte.

 

Bir parfüm harmanlasaydınız içerisine neler eklerdiniz?

Vanilya!

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

Bu soruya tersten yanıt verebilirim: çalışma ortamımda olmamalı dediğim şey çok fazla eşya. Çok fazla eşya çok fazla uyaran demek benim için. Bunun yanında iyi bir aydınlatmaya her zaman ihtiyaç duyuyorum.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Kendini bilen, iş gördüğü nesneyi tanıyan, disiplinli ve sistematik kişi.

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

“En”lerim yok. Eşyalarla da sıkı bir ilişkiye sahip değilim.

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Hayranlık duyduğum bir kimse yok. Sevdiğim ve farklı nedenlerden ötürü ilham aldığım kişiler var.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

“To on pollakhos legetai.”: “Varolan çok anlamda söylenir.” Aristoteles

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Çocuklarla gerçekleştirdiğim felsefe çalışmaları… Hem bana hem de birlikte çalıştığım çocuklara büyük katkı sağladığını gördüğüm bir süreçti.

 

Süper gücünüz nedir?

Süper gücümün olmadığını bilmek.

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

Aristoteles’te Episteme’nin dianoetik bir erdem olduğunu…

 

En minnettar olduğunuz şey nedir?

Cevap veremeyeceğim bir soru…

 

Hayatınızın sloganı nedir?

Yaşam tek bir slogana sığmayacak kadar çok yönlü.

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

Kendini bil.

 

 

İlgili Bağlantılar:   Twitter / Melike Durmaz

 

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , ,