Hasip Pektaş: Öğretim Üyesi, Ekslibris Sanatçısı, Görsel İletişim Tasarımcısı, İED Başkanı

Hasip Pektaş

Kariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

Doğum 1953. 18’inde ilkokul öğretmeni, Gazi Eğitim bitince ortaöğretimde resim öğretmeni, Samsun Ondokuzmayıs Ünv. ve Hacettepe Ünv. Grafik Bölümü’nde öğretim üyesi, kurucu müze müdürü, 95’de doçent, 6 yıl sonra profesör, bir dönem dekan, emeklilik ve 2008’den sonra Işık Ünv. Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyesi, Ekim 2017 itibariyle işsiz. 30 yaşında Ekslibris’i öğrenme ve Türkiye’de ekslibrisin tanınması ve yaygınlaşması için yoğun çaba. “Ekslibris” hakkında bir kitap. 30 kişisel sergi, 10 ödül. 20 yaşındaki ekslibris derneğini ayakta tutma. Hocalıktan fırsat buldukça, tasarım, resim, baskıresim, ekslibris ve fotografla ilgilenme.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Keşfetmedim. Sosyal ve ekonomik koşullar beni yönlendirdi. Şimdi olsa aynı mesleği seçerdim. Dünyanın en güzel işi insana şekil vermek ve muhteşem sonuçlarını görmek.

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

17 yaşındaydım. İlköğretmen okulu (lise) öğrencisiyken doğduğum kasaba ile ilgili çıkacak kitaptaki illüstrasyonları yapmak.

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

Khaled Hosseini’nin “Uçurtma Avcısı”. İki çocuğun trajedik yaşamları, arkadaşlıkları ve olağanüstü dostlukları. Yuval Noah Harari’nin “Hayvanlardan Tanrılara Sapiens”. İnsanlığın serüvenini çarpıcı gerçeklerle anlatması. Yaşar Kemal’in “İnce Memed”. 16-17 yaşlarımda gazeteden takip ettiğim bir kitaptı. Doğduğum yöreye de yakın olan Çukurova etkili bir öyküsüyle anlatılmıştı.

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Akşam saatleri. Çoğunlukla yatmadan önce.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Günün her saati. Sessiz olması nedeniyle belki de gece saatleri.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

Yürümek ve yürürken müzik dinleyip düşünmek.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

Ertelememe, daha çok hırslanma ve çalışmaya yönelme.

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Alternatif çözüm yolları aramak. Yaratıcı yaklaşımları denemek. Bitmeden bırakmamak.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

O iş bitti, tamam da acaba bugün beni nasıl bir iş bekliyor.

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Çalışırken işime odaklanmayı tercih ederim. Sakin ortamlardan hoşlanırım. Elbette müzik rahatsız etmez. Ama müziğin tadını daha iyi ona özel zaman ayırdığımda alırım.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

İşin her anında heyecan duyarım. Heyecan yoksa ne fikir çıkar, ne keyifli üretim süreci olur. Elbette başarıyla biten bir işin karşına geçip bakmak en keyifli andır.

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Farklı disiplinlerle ilgileniyor olmamın her zaman olumlu katkısı olmuştur. Ne yaparsam yapayım önceden kazanılmış deneyimlerimden yararlanıyorum. En çok üretim sürecindeki pratik çözümleri denemek ve uygulamak beni geliştirmiştir. Farklı olana yönelmenin yararını görmüşümdür.

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

O iş için gerekli ve kullanışlı tüm gereçler, elektrik, içecek bir şeyler, sakin bir ortam.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Kimsenin o ana kadar düşünemediğini düşünebilen, farklı şeyleri söyleyebilendir. Yaratıcı kişi, sadece tasarımda, sanatsal üretimde veya bilimsel çalışmada değil; yaşantısının her evresinde yaratıcılığını kullanır. Yaratıcılık farklılığı yakalamada, yaşamı kolaylaştırmada bir can simididir.
Yaratıcı kişi uzun çabalar, denemeler ve bir o kadar da başarısızlıklarla sonuca ulaşır. Hatta hata yapmaktan korkmamalıdır. Hatalar da bir tür öğrenmedir.
Yaratıcı düşüncenin oluşması, kişinin yaşam zenginliğine, sahip olduğu imge çeşitliliğine bağlıdır. Bu zenginliği sağlamak için farklı ortamlarda bulunmak, deneyim sahibi olmak, bilimin ve sanatın içinde yer almak, farklı alanlarda, iş ve mesleklerde bilgi birikimi edinmek, çeşitli konu ve türlerde okumak, sinema ve tiyatro izlemek, iyi bir müzik dinleyicisi olmak, plastik sanatlarla uğraşmak, santranç gibi zeka oyunlarına ilgi duymak gerekir.

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

Bilgisayarım, telefonum, kitaplarım.

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Birincisi Atatürk: Devrimci, ufku geniş, çalışkan, akılcı kararlar veren, çok okuyan, halkına değer veren, çocukları ve gençleri önemseyen, politik ve askeri dehasıyla sadece bizi değil dünyayı kendine hayran bırakan tek lider olduğu için.
İkincisi ünlü ressam Picasso: Çok yönlü, araştırmacı, hırslı, üretken ve toplumsal olaylara duyarlı bir sanatçı olduğu için.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

“Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım sevdalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!” Nikos Kazancakis (1883-1957) Yunanlı yazar, şair, siyasetçi ve filozof.
“Dünya idealistlerin sırtında duruyor.” Zafer Gençaydın

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Öncelikli gururlarım, 40 yaşındaki meslektaşım ve kızım ÖZDEN ve 7 aylık CAN oğlum. Ülkemizde “Ekslibris”in tanınması ve yaygınlaşması gururumdur.

 

Süper gücünüz nedir?

Çalışkanlık, ertelememe, iletişim, sevgi, güler yüz.

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

İnsanlar en iyi nasıl okunur, anlaşılır.

 

Hayatınızın sloganı nedir?

“Herşey olup bittiğinde hareket edenler yarışta öne geçerler. Ancak herşey olup bitmeden hareket edenler onların da önünde olacaktır.”

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

“Zaman mühendisi olun”

 

 

İlgili Bağlantılar:   hasippektas.com  /  aed.org.tr  /  exlibrist.net  /  instagram/hasippektas

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,