Ercan Altuğ Yılmaz: Eğitimci, Oyunlaştırma Uzmanı

ercan altuğ yılmaz

Kariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

Kariyerim aileden eğitimci olmamdan ve dedelerin de Köy Enstitüleri mezunu olmasından devamlı eğitime doğru evrildi. Kariyerime bahsetmeden aslında pek (hâlâ da) kariyer yapma ve anlatma hevesimin olmayışını hikayemi anlatarak paylaşmak istiyorum. Fethiye’de bahçeli köpekli çiçekli böcekli bir evde büyüyen evin küçük ve yaramaz çocuğu Fethiye’de üniversite olmayınca pek yoğun çalışmasa da Yıldız Teknik Matematik Müh. kazanıp İstanbul’a gelmemle başladı. Stajlarda bile yazlarımı fethiyede geçirebilmek için somestirlerde ve haftaiçi akşamları web tasarım dersleri vererek başladım. Evet stajlarımı ders vererek (verecek olduğum derse 1 hafta öncesinden başka sınıfta görüp vererek hazırlandım) yaptım. 6-7 sene süren 1-2 sefer vazgeçilmiş, çoklu sayıda Amerika-İngiltere maceralarıyla kesilen matematik müh. 2006’da askerlik korkusuyla bir dönemde 10’dan fazla ders vererek mezun oldum. Ders vermekten aldığım keyif bir de üzerine para kazanınca SmartPRO, Netron ve BilgeAdam’la devam eden bir eğitmenlik/danışmanlık dönemim oldu. Sanırım aynı anda 3’ünde de ders verdiğim dönemler oldu. 2010’da Turkcell Akademi’den teklif alınca 5 yıllık Turkcell maceram başladı. Turkcell Akademi’de iç eğitim portalinden sorumluydum. Çoğunlukla oyun tabanlı ve oyunlaştırma odaklı eğitimler yapıyorduk. 2015’de Turkcell’den ayrılıp bir Amerikan firması Yum! Brands için Türkiye’de bir eğitim projesine katıldım. Bu süreçte aynı zamanda oyunlaştırmaya olan merakım yakamı bırakmadı ve Turkcell’de kullandığımız altyapının sahibi Niels van der Linden ile düzenli buluşmaya başladık. Türkçe birkaç makale dışında dünyada konuşulan seviyede ‘gamification-oyunlaştırma’ içeriği olmadığını görüp 6 ay sonunda 20’den fazla röportaj, 300’den fazla sayfasıyla kitabımızı yazdık. Kitap yayınlanınca da zaten kariyer yolculuğum bambaşka bir hale geldi. Üniversiteler, şirketler, eğitimciler, uzmanlar, konferanslar derken 1,5 yıldır devam eden her hafta aynı bir gündemle hayatımı oyunlaştırma anlatmak üzere oyunlaştırdım diyebilirim.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Aslında eski şirketim Turkcell’de de video tabanlı hatta interaktif e-learning’ler için videoları izlemiyoruz açıp bırakıyoruz, interaktif olanları da çocuklara yaptırıyoruz gibi bir yaklaşım duyduğumdan burada teknik değil motivasyonel bir sorun olduğunu düşündüm. Ve biz de eğitimleri alanları o konuları anlamış ve görevimizi tamamlamışız gibi düşünüyorduk oysa ki komple bir yalanı yaşıyor kurumsal tarafta dijital eğitim sektörü. Ancak oyun tabanlı eğitimlerde de tam zıttına evde bile oynamak isteyenler, gerçekten eşime de bu eğitimi açabilir miyizciler, rakip firmanın çalışanlarından bile övgüler duyunca burada doğru adımın oyunlaştırmada olduğunu gördüm. Oyunlaştırma altyapısı olarak İşte Oyun firmasını kullanıyorduk, oradaki uzman Niels bana finans, satış, turizm, sigorta, sağlık gibi diğer sektörlerdeki oyunlaştırma örneklerini de gösterince benim yapmam gereken yöntem bu ve dahası anlatmam gereken yöntem de bu dedim. Uzun yıllar flash, photoshop, C#, SQL gibi konular anlattım ancak oyunlaştırma anlattığımdaki katılımcılardaki motivasyonu hiçbir konuda bulamadım, bu da beni motive ediyor ve her gün daha iyi anlatmak için araştırmaya devam ediyorum.

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

Eğitim vererek staj yapmıştım tüm arkadaşlarım bilgisayar formatlarken hakkaten büyük lüks ve keyifti. Hatta havalıydı da. 19 yaşında eğitmenlik :)

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

John Medina’nın Brain Rules-Beyin Kuralları kitabı beynimize dair tüm düşüncelerimi alt üst etmişti. Ama hayatımı da değiştiren seviye diyebileceğim kitap Charles Duhigg’in Power of Habits – Alışkanlıkların Gücü kitabıdır. Birçok alışkanlığımı ve farkındalığımı o kitaba borçluyum. Oyunlaştırma tasarımlarımda da kullanıyorum.

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Aslında belli bir saat yok ancak devamlı yanımda okumasam da bir kitap taşıyorum. Havalimanında, serviste, akşamları, plajda, cafe’lerde okumaya çalışıyorum boş bir zaman bulunca. Aslında kitap okuma oyunlaştırmamı da burda paylaşayım, bir kitabı bitirmek için onu birine okuması için vermek üzere sözleşiyorum ve o güne kadar bitirmek zorunda kalıyorum uykusuz kalma pahasına. Bazen de okumalımıyım emin olamadığım kitapları arkadaşlarıma verip yorumlarına göre belli kısımlarını hızlı okuyorum gibi taktiklerim var.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Yeni bir şey hele bir de zeka kokan bir yaklaşım öğrendiğim her an olabilir.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

O ana kadar geldiklerimle yetinip övünmeyi ve bunu en yakınlarımdan teyit etmeye çalışıyorum genelde de yakınımdaki insanlar hakkımı verince devam ediyorum.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

Eski şirketlerimde bazı dönemlerde gerçekten özellikle projelerin yayınlanma – devreye alınma dönemleri çok zorluydu, insanlar çok rahat birbirlerini kırabiliyor ve ciddi anlamda iş dışı saatlerde de hep gergin oluyordum. Yaratıcılığı üretkenliği bırakın varolan işi yapamıyorduk, odaklanamıyorduk iş geride kalsın da nasıl kalırsa kalsın diyorduk. Bunun bir nedeni de o projede çalışan ekipler bir daha birbiriyle çalışmak genellikle istemiyordu. Kurumsal hayatın rekabetçi tarafı yoğun olan şirketler en üretken çözünen ama en yıpratıcı şirketlerdir.

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Empati. Kendimi birey olarak düşünüp dışardan baksam nasıl gözüküyor diye düşünüyorum.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

Herşeye yeniden başlayabilmek, kötü olanı geride bırakmak ve yeni bir şeyler öğrenebilme ve paylaşarak başkalarında da öğrenme keyfini görebilme fırsatı.

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Ben dinliyorum, sanıyorum müziğe ve kişiye göre değişir. Ben çalışırken yüksek sesli müzik dinleyen hatta bazen kısa kısa keyiflendiğimde yerinden kalkıp dans bile eden biriyim.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Ben tamamlanığı an derim, oyuncu tipime Achiever yani Görevciler. Yarım yamalak da olsa birbiri ardına tamamlanmış ve bir bütünü oluşturan streak’ler yani başarılar beni mutlu eder, mükemmelliyetçilik yerine sonuç odaklı ve hızı seven detaylara boğulmayan birisiyim. Çok süreç olan ve esnek olmayan akışlardan hep zorlandım.

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Sohbetler, deneyim paylaşımları, konferanslar, TED videoları, kitaplar…

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

Dinlenme bölümleri ve rahat uzanabilecek alanlar.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Diğer kişileri etkileyen ve harekete geçirebilen, inovasyonu açığa çıkarabilen kişilerdir.

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

Şu aralar akıllı bilekliğim aslında ve çantamdaki zarımdır bazı kararları almakta zarıma başvururum :)

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Çocuklara. O saf enerji, merak, eğlence, özgür ve yaratıcı düşünce. Eğitim sistemi Allah’tan icabına bakıyor bunların hepsine.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

Oyunlaştırma gücünü oyunlardan alır ama gerçek hayatta oynanır.

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Kitabım. 20’den fazla uzman, saatler süren röportajlar, 300’den fazla sayfa yazı ve ilk türkçe oyunlaştırma kaynağı. Şu an akademik tezlerde bile referans veriliyor akademik bir yayın olmasa da. Akademik tez bile çok detaylı ele alan yok çünkü.

 

Süper gücünüz nedir?

Paylaşım ve insanları harekete geçirme.

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

Psikoloji ve davranış bilimi.

 

Hayatınızın sloganı nedir?

Hayat bir oyun.

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

Hayatta yapmak istediklerinizi bir oyun gibi düşünüp diğer oyunculardan, sistemlerden biraz şans biraz takip ile gerçekleştirin. Paylaşın, destekleyin ve keyfini çıkarın.

 

 

İlgili Bağlantılar:   @ercanaltug   /   oyunlastirma.co

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , , , , , , , ,