Elif Koyutürk: Yönetmen, Fotoğrafçı, Hikaye Anlatıcısı

Elif KoyutürkKariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

Kısaca nasıl açıklasam bilemedim. Üretmeyi seviyorum, hep sevdim. Küçüklüğümden beri hep elimdekilerle sıfırdan bir şeyler yaratıp mutlu oluyordum. Şimdi yaptığım bunun çok farklı bir versiyonu değil… Görsellerle iletişim kuruyorum, duygularımı düşüncelerimi yansıtıyorum ve çok şanslıyım ki buna kariyerim diyebiliyorum.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Dediğim gibi, hep bir üretim aşaması vardı hayatımda, resim – fotoğraf – yazı. Buna meslek değil bir hayat tarzı olarak baktım hep. Çok naturel ve homojenik bir şekilde şekillendi mesleğim hayatımın içinde. Kendi kendine sıkı çalışma ile beni mutlu eden şeyi mesleğim haline getirdim. Ama bunun spesifik bir keşif zamanı yok, zaten hep oradaydı çünkü ve farkındaydım.

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

Bir sürü işte çalıştım 16 yaşından itibaren ama fotoğraf ve film derseniz 19 yaşında ilk bütçeli işimi almıştım.

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

Richard Bach – Martı. Çok sade ve klasik bir kitaptır. Benim en büyük tutkum uçan şeyler. Uçan insanlar, uçaklar, kuşlar… Hep kendimi özdeşleştirdim uçan şeyler ile. Annem bana Richard Bach’ın MARTI kitabını yıllar önce verdiğinde hayatımdaki birçok şey değişti, kendimi onunla eşleştirdim ve hâlâ da öyle. Özgür, cesur, sınırları sevmeyen ve çalışkan.

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Ne zaman canım isterse. Genellikle akşam yatmadan önce okurum ama. Uyumadan önce kitapların hayal dünyasına girip uyurken de kitabın devamını rüyamda görmek eğlenceli. Kreatif bir uyku oluyor! hahaha.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Yani öyle bir zaman dilimi yok. Genellikle ne zaman tam olarak konsantre olursam yaratıcı olabiliyorum. Sadece bütün odağımı ve konsantrasyonumu o işe vermem önemli olan.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

Anneme, babama veya kardeşime giderim. Ailem en güvenli, sakin limanım ve beni en çok onlar rahatlatabiliyor. En büyük motivasyon kaynağım onlar. Annem çok uzun süre ilham kaynağım oldu, hâlâ da öyle. Bunun dışında yazı yazıyorum genelde, yüzlerce not defteri bitirmiş olabilirim. Şiir yazınca çok rahatlıyorum, okumak veya resim çizmek de iyi geliyor. Farklı ve sınırları olmayan bir dünyada gezme şansım oluyor ve bu da hem motivasyon hem de ilham veriyor.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

İlk zamanlarda çok iyi etkilendiğim söylenemez çünkü nasıl kontrol edebileceğimi bilmiyordum. Doğal olarak beni çok iyi etkilemedi ama öğretici oldu.

Stres altında olmak çok kötü değil. Çünkü çok fazla rahata alıştığımda odak noktam kayabiliyor. Stres altında çalışmaya ayak uydurdum, pek etkilendiğim söylenemez. Bir şekilde idare ediyorum ve üretim zamanımı etkilememesine özen gösteriyorum.

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Evet. Çok zorlandığımı hissettiğimde içinde olduğum durumdan bir adım geriye çekilip en büyük resmi görmeye çalışıyorum. Bütün olayı, tarafları ve gereksiz detayları zihnimden silip daha basit hale getirdikten sonra, derin bir nefes alıp işe koyuluyorum. Genellikle zorlandığımız zamanlarda her şey birbirine girer, düğümlenir ve nasıl çözeceğimizi bilemeyiz. En azından bende öyle oluyor, ufak bir panikledikten sonra geriye adım atıp büyük resmi görebildiğim an işler çok basitleşiyor.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

Güneşin doğuşu ve başıma gelecek yeni olaylar! Ben her gün çok heyecanlı uyanıyorum. Yeni bir gün yeni bir olasılık ve yeni bir şans demek benim için. Yeni bir sabah, yepyeni bir hayat gibi. Yorgun olayım veya olmayayım… Pek fark etmiyor.

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Yani ne tarz müzik dinlediğinle de alakalı. Ben çalışırken genellikle sözleri olmayan enstrümantal müzik dinlerim. Sessiz müzikler, fazla yormayan ve arka planda çalan.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Bütünüyle seviyorum. Her şeyi ile bir oluyor çünkü. İyi kötü diye ayırdığım bir aşaması yok. En zor olan aşaması dersen farklı ama… Tabiki de sıfırdan yaratılan bir fikir. İşin ilk masa başında olan aşaması bence en zor ama keyifli olan tarafı.

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Hayatım. Her gün tanıştığım yeni insanlar. Yeni yüzler, kokular, yerler, fotoğraflar. Yaşamın kendisi beni en çok geliştiren.

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

Bitkilerim, tütsüm, resimlerim. Yani eğer masabaşında çalıştığım bir dönem ise bunlar olursa daha rahat hissediyorum. Diğer türlü hep dışarıda oluyorum ondan pek yanımda taşıdığım bir şey olmuyor – kameram dışında. Kesinlikle olmazsa olmaz tek şeyim kameram sanırım.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Empati kuran, açık olan, sorgulayan, anaç ve doğal yapıya sahip olup en normal görünen şeyden farklı bir renk çıkarabilen.

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

Objelerle bağ kurmuyorum. Benim yanımda var olan her şeyi seviyorum.

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Başarmış insanlara, çokça yönde farklı hayatlar yaşamış görmüş geçirmiş, hikayesi olan her insana hayranlık duyarım. Başarılı insanlar dediğimde sadece aklınıza iş gelmesin, hayatta başarılı derken, bir ruhsal boyutu var.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

“Stop complaining that other people aren’t singing your song. It’s your job to sing it.”

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Bilmem. Hiç düşünmedim, sizce?

 

Süper gücünüz nedir?

Gülümsemek!

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

Olduğu gibi kalsın, her zorluğu ve kolaylığı ile beni ben yapan şey o yol.

 

Hayatınızın sloganı nedir?

Dolce Vita!

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

Bir iş gözünüzü korkutuyor ve sizi heyecanlandırıyorsa asla peşini bırakmayın.

 

 

İlgili Bağlantılar:   elifkoyuturk.com  /  instagram/eliffkoyuturk

 

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , , , , , , , ,