Ayça Sevinç: Mobilya Tasarımcısı

ayça sevinç

Kariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olur olmaz bir kamu kurumunda çalışmaya başladım, 2009 yılına kadar burada uzmanlık ve proje müdürlüğü dahil çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra işimden ayrılmaya ve mobilya konusunda yeni bir kariyere başlamaya karar verdim.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Çalıştığım devlet dairesinden doğum izni için ayrıldığımda hayatımı ne şekilde devam ettirmek istediğime dair bir sorgulama dönemine girdim. Hayatımın her döneminde gözle görülür ürünler ortaya koymak benim için müthiş tatmin edici olmuştur. Ayrıca kişilerin ve toplumların koyduğu sınırlar ve bu sınırların gerçekliğinin sorgulanması ve test edilmesi de benim içinde durup merakla gözlemlediğim bir alandır. Beni ifade eden unsurları kariyerimle birleştirmek istediğimde bulduğum cevap, benim için mobilya tasarımı oldu.

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

İş hayatına 21 yaşında başladım, ilk mobilya tasarımımı ise 28 yaşında yaptım.

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

Benim için bu konu her dönem değişkenlik göstermiştir. Zamanın içinde ben değiştikçe bana yol gösteren kitap ve hikayelerde değişmiştir. Julia Cameron’un Sanatçının Yolu kitabı, kendi içime doğru yürürken bulduklarımı dışarıya doğru ürettiklerim için kaynak olarak kullanmak üzere bana ilham olmuş kitaplardan biridir.

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Aslında özel bir zaman tercihim olmadığını farkediyorum şimdi. Kitap okumak benim için konforlu ve rahatlatıcı bir hediye zaman. Bu hediyeyi gün içinde farklı zamanlarda kullanıyorum.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Genellikle öğleye kadar veya akşamları 20-21 sonrasında çalışıyorum, bu saatler üretken olduğum zamanlar. Yaratıcılık anlamında ise bir zaman veremeyeceğim, sonrasında yapılanlar bir süreç olsa da bir fikiri yakalamak sadece bir an. Bu an bazen araba kullanırken uğruyor, bazen bir film sırasında ya da hayranlık duyduğum bir ürüne bakarken uyanan duygularımı takip ettiğimde.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

İşlerin yolunda gitmemesini çok olgun karşıladığımı söyleyemem. Ama ilk tepkimin sonrasında; nelerin yolunda olduğunu görmek ve yolunda olmayan şeylerle ilgili de istediğim karşılığı vermekte özgür olduğumu bilmek beni rahatlatır. Neyin “iyi” veya “kötü” olduğu sadece bizim verdiğimiz bir karar ve bu bakış açısı hayatımda giderek artan bir şekilde oturmakta.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

Baskı hissettiğim zamanlarda kendimi bu ilizyona kaptırmak yerine bunun gerçekliğini sorgularım. Bu baskı bazen dışardan bazen içerden olabilir. Fazla çabanın veya baskının sonucu değiştirmeyeceğini, herşeyin bir hal olduğunu bilmek beni rahatlatır, çünkü baskının üretkenliğime en küçük bir pozitif katkısı olmayacağını bilirim.

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Geri çekilip ara vermek bu durumu çözer benim için. Zihnimdeki soruları ve düşünceleri yazılı hale getirmek de çoğu zaman işlerin sanıldığı kadar karışık olmadığını gösterir.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

Kedimiz titrek beni hayatta yatakta bırakmaz ve ayrıca kızım da. İşin gerçeği hayatımda olan kişilere vereceklerim ve buna ilişkin isteğim var. Bu sayede, her sabah yaşama başlamak dışında bir düşüncem zaten olmuyor.

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Beni kontrolüm dışında bir odağa götürecek müzikleri zaten dinlemem. Ancak enerji artışının ve iyi hissetmemin işime katkısı ancak olumlu olur o yüzden özellikle bende coşku yaratan müzikleri dinlerim.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Her bir anda başka bir heyecan yaşıyorum. Fikri bulmak, onu çizmek ve gerçeğe daha yakın olarak biçimlendirmek, yapım aşaması o ham malzemeleri görmek ve sonuç ürüne dönüşürlerken onlara dokunmak ve somut maddeleşmiş ürün, hiç birinin keyfinden vazgeçmek istemem.

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Sanatın her türlüsü ile etkileşim.

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

İçecek beni rahat ettirir, çay/kahve çalışırken konfor duygusunda olmamı sağlar.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Kendi sınırları dahil tüm sınırların dışına çıkabilme yetisi olan kişi.

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

Bilgisayarıma bayılıyorum çünkü nerede olursam olayım dış dünyayla bağ kurmama ve ayrıca çalışmama imkan verir.

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Yakın çevremden başlayarak ilişkide olduğum tüm insanlarda hayranlık duyduğum özellikler var ve bu konuda çok şanslıyım. Kızımda ve eşimde bu duyguyu her gün deneyimliyorum. Çocukların olaylara bizden daha gelişkin bir taraftan bakıyor olması beni hayran bırakıyor mesela. Ya da eşimin hayatla kavgasız, rahat iletişimi. Bir arkadaşımın hesapsız kitapsız vericiliği… Eğer görmek kararındaysanız mutlaka muhteşem şeyler görüyorsunuz herkeste.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

“Korkunun ecele faydası yok.”

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Bu işe girmiş olmakla çok gurur duyuyorum. Gerçekten beğenmediğim bir ürünü işim diye ortaya koymam zaten mümkün değil, dolayısıyla hepsi bence harikalar. Ama kendime bu işe girme şansı tanıdığım için kendimle gurur duyuyorum.

 

Süper gücünüz nedir?

Kendime dışardan bakabilme yetim.

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

Pazarlama nasıl yapılır.

 

Hayatınızın sloganı nedir?

Öğrenebilirim.

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

Kim olduğumuz içimizde saklı, keşfetmeye emek harcamak çok değerli.

 

 

İlgili Bağlantılar:   @ayca_sevinc   /   aycasevinc.com   /   instagram/aycasevinc

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,