Ali Deniz Uslu: Yazar, Gazeteci, Öğretim Görevlisi, Genel Yayın Yönetmeni

ali deniz uslu

Kariyer yolculuğunuzu lütfen kısaca açıklayabilir misiniz?

Hayatı anlamlandırmaya başlamam müfredat metinlerinin dışına çıkmam, okumam ve kendi metinlerimle uğraşmamla başladı. Üniversite yıllarında Cumhuriyet Gazetesi’nde müzik ve kültür sanat yazıları yazmam, röportajlarla devam etmem beni bir anda gazeteciliğe sürükledi. Bu dönemde aynı zamanda 46 Magazine’in genel yayın yönetmenliğini yürütüyordum. Gazetecilikte yüksek lisansımı yapmam da yine aynı döneme denk geldi. İlk kitabım “Girdap Balıkçısı”nı, “Karganın Duyduğu” ve “Asfalt Yengeci” takip etti. Müzikli yazılar, gündem röportajları derken, müzik prodüktörlüğü, fikir danışmanlığı ve reklam yazarlığı uğraşlarımı da sürdürüyorum. Ayrıca üniversitede reklam analizi, metin yazarlığı ve halkla ilişkiler dersleri veriyorum.

 

Şu an yaptığınız meslekte çalışmak istediğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Mayası ve temeli yazı olan her şeyi kariyer yolculuğuma katmaya çalıştım. Lise yıllarında bildiğim tek bir şey vardı, üniversitede ne okursam okuyayım yazarak ekmeğimi kazanacaktım. Böyle de oldu… Yazmak bir meslek değil yazarak kazanmak bir serüven. Şu an kitaplarımı yazmanın dışında reklam ve metin yazarlığı yapıyorum. Bu da yazma duraklarımdan yalnızca birisi…

 

İlk işinizi yaptığınızda kaç yaşındaydınız?

Üniversitede okurken ve üniversite yetmezken sanırım 21 yaşındayken ilk işlerimi yapmaya başlamıştım.

 

Üzerinizde en çok etki yaratan kitap hangisidir? Neden?

Üzerimden geçen, beni ben yapan öyle çok kitap var ki ama ilk aklıma gelen Friedrich Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt”ü, Charles Bukowski’nin “Ekmek Arası”sı ve Dante Alighieri’nin “İlahi Komedya”sı…

 

Okumak için genellikle günün hangi saatlerini tercih edersiniz?

Sessizliğin olduğu her saat dinlenerek okumak için iyi bir fırsattır.

 

Gün içinde en yaratıcı ve üretken zamanınız hangisidir?

Günlük çalışmalar ve mesai için sabahın erken saatleri, yazmak için geçenin geç saatleri.

 

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda en büyük motivasyon kaynağınız nedir ve üstesinden gelmek için ne yaparsınız?

İşler ters gittiğinde paniklerim, panik de beni öfkelendirir. Sakinleşmek için bazen susarım, bazen de sesimi yükseltirim. Ama yazmak hem kendimin hem de hayatın bana getirdiklerinin üstesinden gelmek için gerekli motivasyonu bana sağlar. Her yazdığımı paylaşmam, paylaşmak için de pek yazmam. Sanırım bu ikili oyun işleri yoluna sokuyor.

 

Kariyerinizde en büyük baskıyı hissettiğiniz dönemler üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı nasıl etkiledi?

Altın oranda baskının yaratıcılığı beslediğini düşünüyorum. Bunun tahrik ve taciz edici bir yanı var. Yaratıcılık tuzağından kurtulmanın yolunun da makul oranda baskıdan geçtiğini düşünüyorum. Bu durumda zehri panzehirden ayıran da oranı oluyor…

 

Zorlandığınızı hissettiğiniz bir işle karşılaştığınızda, durumu zihninizde -basitleştirmek- aşmak için kullandığınız bir yöntem var mıdır?

Sakinleşmek, kendimi kendimden geri çekip olabildiğince dışarıdan duruma bakabilmek… Bazıları zorlanmayı sever, bundan zevk alır ve vahşi bir rekabete girer. Ben rekabetle gelen yarışta koşmaktan ziyade işi en iyi şekilde bitirmenin peşine düşerim. Bazen de uğraşırsınız aşamazsınız, o zaman da bu bir yenilgi değildir, olmamalıdır. Kaybederken de kazandıklarınız vardır çünkü.

 

Yorucu bir günün ertesi sabahında yataktan kalkmanızı sağlayan şey nedir?

Kahvaltı!

 

Çalışırken müzik dinlemenin duyguyu-odağı isteğiniz dışında olmaması gereken farklı yerlere götürebileceği söylenir. Bu fikre katılıyor musunuz?

Müzik her yere götürebilir, götürdüğü yerden döndürmemesi de olasıdır. Bu fikre katılıyorum, hem de çok! Ben bunu tercih ediyorum ve seviyorum.

 

Bir işin en heyecan duyduğunuz aşaması hangisidir? (Fikri bulduğunuz an, yapım süreci, tamamlandığı an.)

Fikri bulduğum an hissettiğim haz sanırım en güzeli. Süreç keyifli, tamamlanma noktası da güzel bir “oh” çekmek ve demli bir çay demek!

 

Üretkenliğinizi-yaratıcılığınızı en çok geliştiren deneyimleriniz nelerdir?

Saha saha saha! Ne kadar çok insanla tanışır, konuşur, anlamaya ve anlatmaya çalışırsanız o kadar tecrübe kazanırsınız. Satın alamayacağınız tek şey tecrübedir, o yüzden kıymetlidir. Gazetecilik döneminde yüzlerce röportaj ve görüşme yaptım. İnsanı anlama, soru sorma, cevap verme ve sözel refleksler üzerine deneyimlerim, yaptığım ve ürettiğim tüm işlerde bana yol gösteriyor.

 

Çalışma ortamınızda “kesinlikle olmalı” dediğiniz şey nedir?

Müzik elimin altında, kulağımda olmalı. Çalışırken işe göre tavır alırım. Müziği de ona göre seçerim. Bir de kurşun kalem, kalemlerim… Her ne kadar dolma kalem kullansam da notlarımı kurşun kalemle alırım.

 

“Yaratıcı kişi” tanımınız nedir?

Dilin, toplumun sınırlarını aşan, zorlayan, tahrik eden, eşikte beklemeyip, kapıyı çalmaya zahmet etmeden kıran, cesaretsizliği günah sayandır. Durakların da yola dahil olduğu bilendir!

 

En sevdiğiniz eşyanız nedir?

Eşyalarla duygusal bağlar kuruyorum. Bu bazen sıkıntılı da oluyor. Başlarına bir şey geldiğinde ya da kaybolduklarında çok üzülüyorum. Elimin, ruhumun temas ettiği pek çok eşya ile duygusal bağlarım var. O yüzden de birini öne çıkaramıyorum. Gitarlarım, kalemlerim, kitaplarım, hatta sırt çantam…

 

Hayatta en çok kime hayranlık duyarsınız? Neden?

Hayallerini gerçekleştiren ve omurgasından ödün vermeyen herkese hayranlık duyarım.

 

En sevdiğiniz ‘alıntı’ nedir?

Woyzeck Masalı’nda geçer; “Şeytan, sözcüklerin dizilişinde gizlidir.”

 

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz işler içerisinde en gurur duyduğunuz hangisidir?

Gazetecilik döneminde insana dair, özgürlüğe ve eşitliğe dair pek çok habere imza attım. Haklarını arayarak, hak arayarak faydalı olmaya çalıştıklarım için yaptığım her haber, her röportaj, her iş benim için gurur kaynağı.

 

Süper gücünüz nedir?

Ne zaman vazgeçmem gerektiğini bilmem.

 

Kariyerinizin başlangıcına dönebilseydiniz en çok neyi bilmeyi isterdiniz?

Şu an 35 yaşındayım, bugünkü tecrübe ve bilgi birikimimle 18 yaşında olmayı isterdim.

 

Hayatınızın sloganı nedir?

Hayattayken yaşa!

 

En iyi tavsiyeniz nedir?

Uykularınızı kaçıracak hiçbir şey yapmayın…

 

 

İlgili Bağlantılar:   @Ali_Deniz_Uslu   /   instagram/alidenizuslu

 

Sosyal Medyada PaylaşEtiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,